Najczęściej zadawane pytania
Inwerter inaczej falownik jest to przetwornica regulująca przepływ energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych do sieci budynku. Jego zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny. Im lepszy inwerter tym mniej generuje straty podczas tego procesu. Dobre inwertery zachowują ponad 95% energii. Ważne parametry to także:
- stała częstotliwość działania (brak wahań):
- odporność na wysoką temperaturę (żeby podczas pracy się nie przepalił)
- systemy zabezpieczające przed przepięciami oraz raportujące bieżące działanie.
W 99,9% gospodarstw domowych mamy złącze 3 fazowe. Nie zmienia to faktu, iż główne zużycie w ciągu dnia przypada na jedno złącze ( max dwa). Energia, której nie wykorzystujemy jest magazynowana przez dystrybutora, który oddaje 80% tej energii również do pozostałych faz. Średnio szacuje się, iż 3- fazowy inwerter przy jednakowym zużyciu wszystkich faz w domu zwiększa efektywność o 4% natomiast koszt to wzrost o 10-15%. Ekonomicznie jest to nieopłacalne. Przy tak małych instalacjach jak 2-5 kWp inwerter 1- Fazowy jest idealnym rozwiązaniem gdyż:
- pobiera mało mocy (zwykłe ok 1,5W) czyli nie obciąża instalacji
- jest bardziej wyczulony na niskie napięcia
- jest mniejszy gabarytowo od inwertera 3-fazowego.
- dobór rodzaju izolacji
- odpowiedni przekrój kabli
- skuteczność ochrony przeciwpożarowej
- odpowiednie złączki do przewodów
- jak najmniejsza utrata ciepła.
Źle dobrane, tanie przewody są bolączką polskiego montażu PV. Przez to można stracić nawet do 0,05 % rocznie to w ciągu 10 lat daje 0,5%! Może to również powodować poważne obniżenie jakości całej instalacji oraz niebezpieczeństwo spięć przy np. wysokiej wilgotności. (NA KABLACH WSZYSCY OSZCZĘDZAJĄ)
Interesuje nas jedynie projekt dachu. Wystarczy zrobić zdjęcie (ostre) projektu.
Przede wszystkim należy podkreślić, iż panele osadzone na osi obrotowej podążającej w ciągu dnia za słońcem wytwarzają nawet 30% więcej energii elektrycznej. Natomiast należy zwrócić uwagę, iż jest to urządzenie mechaniczne posiadające tryby, które powinno działać bezawaryjnie 25 lat. Drugim ważnym aspektem jest ładowanie akumulatorów, które napędzają oś. Jeżeli mamy pochmurny dzień to większość wyprodukowanej energii idzie właśnie na te akumulatorki… Na koniec jest to dodatkowy koszt 3000-5000 zł/kWp.
25 stopni.
Jest to instalacja fotowoltaiczna całkowicie odłączona od zewnętrznej sieci energetycznej. Bazuje w 100% na instalacji fotowoltaicznej podłączonej do akumulatora. Na tym etapie rozwoju OZE jest to nieopłacalne przy polskim systemie rozliczenia PV.
Instalacja on-grid jest to instalacja PV podłączona do sieci energetycznej, oraz taryfowy dla firm. (Niemcy to drugi kraj na świecie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki – 41GW. Więcej mają tylko Chińczycy).
Panele fotowoltaiczne nakładają równomierny nacisk na dach od 9 do 12 kg/m2. W normalnych warunkach przy domu jednorodzinnym bądź budynku przemysłowym nie występuje zagrożenie uszkodzenia dachu.
Przy wizji lokalnej u klienta należy zwrócić uwagę na stan techniczny dachu. Czy nie ma żadnych uszkodzeń.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj dachu, na którym klient chce położyć instalację. Specyficzną konstrukcją są np. WIATY, które budowane są z przeróżnego materiału mniej lub bardziej wytrzymałego. Wiadomo, iż np. wiata ze słomy nie wytrzyma ciężaru paneli ale już np. Wiata na stacji paliw w większości przypadków tak.
Moc umowna określa GÓRNĄ granicę ilości kWp. Przykład. Moc umowna wynosi 28 KW – maksymalna ilość kWp to 27,99.
1m x 1,6m
Nie. Ma to związek m.in. z tzw. zabezpieczeniem wyspowym. W przypadku gdy pracownicy pogotowia energetycznego chcieliby naprawić linie energetyczne a Instalacja w którymś z obwodów dalej by działa mogłoby dojść do porażenia prądem. Gdyż prąd dalej „płynąłby” w kablach. Do tego typu rozwiązań potrzebne są dodatkowe akumulatory (off-grid)
W zależności od dystrybutora co 6 miesięcy albo co 12 miesięcy.
W zależności od dystrybutora od 3 do 12 miesięcy.
Jest to średnia kwartalna cena URE i oscyluje ona w okolicy 170 zł/MWh
TAK. Po podpisaniu umowy klient podpisuje pełnomocnictwo na mocy, którego OZE załatwia wszelkie formalności.
Jest to okres od 6 do 8 tygodni.
Zużycie miesięczne najlepiej z maja (MWh) x 8 Jest to maksymalna wartość (ok 70% zapotrzebowania) dla Firm ze względu na niekorzystne rozliczenie. Sprawdza się ona najlepiej przy firmach funkcjonujących 7 dni w tygodniu. Dla firm funkcjonujących 5 dni w tygodniu może ona okazać się nieznacznie mniejsza. Ważne aby zrobić wywiad jak wygląda profil energetyczny klienta. Czy zużycie w ciągu roku jest na stałym poziomie?
Zużycie ROCZNE x 1,1 Prosument korzysta z sieci OSD na zasadzie magazynu, który pobiera opłatę w postaci 20/30% energii oddanej do sieci. Z tego powodu należy lekko zawyżyć zużycie roczne aby w całości zasilać DOM z energii pochodzącej z PV.
Pomiędzy 900 a 1100 kWh. Dla uproszczenia przyjmuje się, iż jest to 1 MWh.
Nie. Dla instalacji DO 50 kWp nie są wymagane żadne pozwolenia.
Nie. Ustawa OZE tego zabrania.
Każdy inwerter dobierany jest do danej instalacji na +/- 1kWp. Powyżej tej wartości powinno się dołączyć pomocniczy Inwerter aby nie zniszczyć instalacji (po prostu się przepali). UWAGA nie zakładamy inwerterów „z zapasem” na przyszłe dokupienie PV. Jest to szkodliwe dla instalacji PV i działa na niekorzyść klienta.
Tak. Takiego klienta przekazujemy w firmie pod opiekę wyznaczonej osobie. Innogy w 2017 roku kupiła największą spółkę w Europie zajmującą się wyłącznie dużymi projektami PV o nazwie „BELECTRIC” co czyni markę jednym z największych graczy na rynku europejskim w tym segmencie.
Pomimo, iż nasze instalacje mają gwarancję sprawności do 80% w ciągu 25 lat nie oznacza to, iż po tym okresie nie będzie ona działać. Obecnie wartości gwarantowanej sprawności są specjalnie zaniżane przez producentów w celu zapewnienia bezpieczeństwa natomiast na podstawie dzisiejszych instalacji, które osiągnęły ten wiek (Japonia) można stwierdzić, iż instalacje prawidłowo zamontowane działają więcej niż 25 lat. (30-35 lat to jest wiek najstarszych modeli w Japonii)
Tak. Mniej w miesiącach zimowych więcej w letnich.
Pomiędzy 30 a 35 stopni.
- określenia przeznaczenia budynku
- ile dni w tygodniu będą działały najbardziej energochłonne urządzenia oraz w jakich godzinach?
- często w przypadku urządzeń produkcyjnych należy zdobyć dokładne informacje na temat poboru mocy takiego urządzenia (Ile W/KW?)
Wszystkie te dane przesyłamy do biura w celu estymacji zużycia. W przypadku domów jednorodzinnych należy zwrócić uwagę na system grzewczy ( pompa ciepła jest bardzo energochłonna)
Kolektory słoneczne służą TYLKO do ogrzewania wody. Panele fotowoltaiczne produkują prąd zasilający cały budynek.
Przede wszystkim do każdej instalacji dołączany jest ogranicznik przepięć. Należy zwrócić uwagę, iż wiele firm montażowych próbuje oszczędzać na zabezpieczeniach co może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków w przyszłości. Często projektanci PV decydują się na dodatkowe uziemienie instalacji.
Obecnie technologie produkcyjne paneli PV doszły do granicy technologicznej. Produkuje się bardzo duże ilości modułów o wyśrubowanych parametrach dzięki czemu cena modułów spadła w ciągu 3 lat nawet o 1/3. Nie należy jednak oczekiwać, iż tak będzie dalej. Musiałby nastąpić przełom w technologii samych ogniw nie zaś ich produkcji.